Steinbygging i middelalderen

Reinfjord disputerte i april og tok utgangspunkt i sin doktorgradsavhandling. Hans forskningsprosjekt så på steinteknologien i middelalderen og hvordan organiseringen av steinarbeid har gått for seg. Vi fikk en innføring i hvordan stein ble innført som materiale, hvem som helst brukte stein og hvor steinen kom fra. Vi fikk også vite at stein- og trekirker (stavkirker) i middelalderen hadde mer geografisk enn økonomisk betydning grunnet tilfang av byggematerialer.


Alle byggeprosjekter var organisert gjennom såkalte bygghytter. Disse organisasjonene var mer mobile enn det man tidligere trodde. Funn tyder også på at de som satte opp byggverk selv kunne velge å bygge for konger og biskoper, til tross for at det på den tiden var konflikt mellom disse to.


Reinfjord spøkte med at han var steingal og hadde lagt sin karriere i ruiner. Det til tross, ble forsamlingen bergtatt av hans kunnskap og interesse for noe de fleste av oss ser, men ikke verdsetter og forstår sammenhengen av. 


 
Iran og teppehandel

13. mai 2025

Iran og teppehandel

Terje er kjent fjes i Hamars gatebilde for sitt arbeid med tepper. Han er også kjent for sine mange reiser til eksotiske steder. Med seg hadde han Fatemeh Rajabian, som jobber hos Terje som teppeselger.

Egoforedrag med Inge

6. mai 2025

Egoforedrag med Inge

Tirsdag fikk anledning til å bli bedre kjent med vårt nye medlem, Inge Hagemann, som holdt sitt egoforedrag. Det ble et innholdsrikt og interessant foredrag med en humoristisk vri.

Besøk til Hedmarktoppen Folkehøyskole

23. april 2025

Besøk til Hedmarktoppen Folkehøyskole

Tirsdag dro klubben på besøk til Hedmarktoppen Folkehøyskole, hvor de ble tatt godt imot av rektor Geir Byberg. Han holdt et interessant foredrag om skolens historie, verdier og utvikling.

Norsk jernbanemuseum

8. april 2025

Norsk jernbanemuseum

Tirsdagens møte var viet Norsk jernbanemuseum. Direktør Marie Beate Rise og fagansvarlig Ellen Sletvold holdt et interessant foredrag om museets utvikling, utfordringer og planer for fremtiden.

Hamars nyere politiske historie fra 1990

18. mars 2025

Hamars nyere politiske historie fra 1990

Rolv A. Amdal har besøkt oss tidligere, da med et interessant foredrag om borgermester og stortingsrepresentant, Sig. P., mannen som lagde fundamentet for et moderne Hamar etter krigen.

Sanitet og parsellhager

11. mars 2025

Sanitet og parsellhager

Eli Dæhlin Bøhmer, nestleder i Hamar Sanitetskvinner (NKS), gjestet oss og gav oss et godt innblikk i hva Sanitetskvinnene er og gjør, samt deres etablering av parsellhagen som er etablert rett sør for jernbanemuseet.

Egoforedrag med Mai

4. mars 2025

Egoforedrag med Mai

Egoforedrag er alltid en spennende post på programmet. Tradisjonen er at nye medlemmer presenterer seg, enten med tekst og bilder eller bare ord. Denne gang var det Mai Riise vi ble bedre kjent med.

Opplevelser og erfaringer fra utenrikstjenesten

18. februar 2025

Opplevelser og erfaringer fra utenrikstjenesten

Aud Lise Norheim kan se tilbake på 40 år i utenrikstjenesten, hvorav 22 år utenriks. I disse årene har hun blant annet vært stasjonert i Italia som ministerråd ved ambassaden i Roma, ambassadør i Bangladesh, Libanon, Iran og Island.

Bedriftsbesøk til Norsk Tipping

4. februar 2025

Bedriftsbesøk til Norsk Tipping

Tirsdag 4. februar ble rotarymøtet lagt til et besøk til Norsk Tipping på Storhamar. Der ble vi ønsket velkommen av Per Einar Karlsen som tok imot oss og gav oss en svært interessant presentasjon på tematikken «ansvarlig spillvirksomhet».




Møteinformasjon

Møtested: Storhamarstuene Domkirkeodden
Adresse: Strandvegen 100
Postnummer: 2315
Sted: Hamar
Land: NO
Møtedag: Tirsdag
Møtetid: 18:15
Møtespråk: no

Place content here

Møtearkiv fra
før August 2022


President 2024-2025

Inger Johanne Reiestad Hansen
Reiestad.Hansen@campbellco.no

Sekretær

Anne Grete Melby
Mob. 959 29 986

anne-grete@melby.be


rotary lenker

Nyheter fra
rotary INTERNATIONAL:

Loading RSS...

Nytt fra Rotary i Norge

Loading RSS...

District - Rotary RSS

Loading RSS...
Hamar Vest Rotary