Man har i en årrekke mistenkt at det fantes en kaupang på jordet sør for Domkirkeruinene. Flyfoto har vist spennende mønster på bakken som da ganske sikkert en gang i tiden har vært en eller annen bygning.
Nylig ble gamle mistanker bekreftet etter at man hadde søkt i området med georadar. Da kunne man endelig slå fast hvor husene hadde stått, hvor mange hus det var og hvordan gatene lå i forhold til Mjøsa og datidens bryggeanlegg.
Avdelingsdirektør ved Anno Domkirkeodden Per Øyvind Riise holdt et spennende foredrag om hva man visste eller antok og førte oss frem til det vi vet i dag. Det er spennende å avdekke slike funn hvor mange spørsmål blir besvart, men med nye funn dukker da mange nye spørsmål naturlig opp.
Det vil bli igangsatt noe arkeologisk aktivitet, men ikke mer enn et par steder. Det er et par steder man har valgt ut ettersom det ved disse er gjort noen funn som man vil vite mer om. Kan det ha vært en stavkirke der? Det er også interessant å finne ut av hva Hamarkaupangen besto av. Vektlodd sier at det har vært handel, og metallkapp kan fortelle oss at det har vært ei smie der. Det er også gjort funn som er karbondatert til år 1050!
18. mars 2025
Rolv A. Amdal har besøkt oss tidligere, da med et interessant foredrag om borgermester og stortingsrepresentant, Sig. P., mannen som lagde fundamentet for et moderne Hamar etter krigen.
11. mars 2025
Eli Dæhlin Bøhmer, nestleder i Hamar Sanitetskvinner (NKS), gjestet oss og gav oss et godt innblikk i hva Sanitetskvinnene er og gjør, samt deres etablering av parsellhagen som er etablert rett sør for jernbanemuseet.
4. mars 2025
Egoforedrag er alltid en spennende post på programmet. Tradisjonen er at nye medlemmer presenterer seg, enten med tekst og bilder eller bare ord. Denne gang var det Mai Riise vi ble bedre kjent med.
18. februar 2025
Aud Lise Norheim kan se tilbake på 40 år i utenrikstjenesten, hvorav 22 år utenriks. I disse årene har hun blant annet vært stasjonert i Italia som ministerråd ved ambassaden i Roma, ambassadør i Bangladesh, Libanon, Iran og Island.
4. februar 2025
Tirsdag 4. februar ble rotarymøtet lagt til et besøk til Norsk Tipping på Storhamar. Der ble vi ønsket velkommen av Per Einar Karlsen som tok imot oss og gav oss en svært interessant presentasjon på tematikken «ansvarlig spillvirksomhet».
21. januar 2025
Atter et interessant møte fant sted i Hamar vest Rotaryklubb. Tirsdagens foredrag var ved Henrik Tune, partner og prosjektansvarlig i Scandinavian Property Group, SPG.
14. januar 2025
Edel Urstad, kjent som solbærbonde og grunnlegger av Edel Design, har satt i gang noe nytt og stort. Grasrotbevegelsen Mening, mat og mot er en folkebevegelse med fokus på matsikkerhet, beredskap, forbrukermakt og levende lokalsamfunn.
7. januar 2025
En ny måte å tenke om psykiske helseproblemer
Stadig flere barn, unge og voksne får psykiatriske diagnoser og forekomsten av psykiske lidelser har eksplodert de siste årene. Men hva betyr dette egentlig?
10. desember 2024
Møtet denne tirsdagen var på Hospice Sangen. Bente Sydhagen fortalte om historien og om hvor viktig stedet er for de som kommer dit. Det siste året har vært et spesielt år ettersom diskusjonen har pendlet mellom nedleggelse og bevaring, og alt imellom.