Besøk til Hedmarktoppen Folkehøyskole
Tirsdag dro klubben på besøk til Hedmarktoppen Folkehøyskole, hvor de ble tatt godt imot av rektor Geir Byberg. Han holdt et interessant foredrag om skolens historie, verdier og utvikling.
Skolen opplever stor interesse og høyt søkertall, og mange elever forteller at de får sterke vennskap og et godt grunnlag for livet videre. Skolen er for tiden under utbygging, og rektoren delte spennende planer og skisser for fremtiden. Under besøket ble det servert isvann, kaffe, kake og frukt, og stemningen var god.
Hedmarktoppen Folkehøyskole er en kristen folkehøyskole som ligger ved Furuberget, 3 km nordvest for Hamar sentrum. Skolen ble etablert i 1970 og eies av Pinsebevegelsen i Norge. Anlegget består blant annet av internater, undervisningsbygg og en idrettshall. Om sommeren fungerer stedet som både hotell og campingplass, og Hedmarkshallen benyttes året rundt til ulike arrangementer. Det var også her Norges første nærradio, Mjøsradioen, startet sendinger.
Skolen har plass til 130 elever, og har hvert år mellom 90 og 130 elever. Den har 15 ansatte, og skolens visjon er å "tenne, trene og sende". De ønsker å styrke elevenes tro, engasjement og livsmestring. Skolen tilbyr linjer som X-sport, musikk, idrett og villmark, dans, kreativ barista/foto, flyt, disippeltrening og lederlinje. I tillegg tilbys valgfag som klatring, jegerprøven, matlaging og kreative kurs, samt temadager med foredrag og aktiviteter.
21. oktober 2025
Teknologi som verktøy for trygghet, mestring og fellesskap
Hvordan kan vi bruke teknologi til å bevare verdiene i den norske velferdsmodellen, samtidig som samfunnet står midt i store endringer? Det spørsmålet innledet Tor Sætrang, kontaktperson for e-helse i Innlandet på vårt møte denne uken.
14. oktober 2025
Kreftforeningen – til for deg
Tirsdag hadde Hamar Vest Rotary besøk av Berit Jevnaker, regionleder i Kreftforeningen Innlandet. Hun holdt et engasjerende og tankevekkende foredrag med tittelen «Kreftforeningen – til for deg».
7. oktober 2025
Fra fjærpenn til font – en reise gjennom skriftens historie
Lektor Jørgen Rogne tok oss med på en fartsfylt og underholdende reise gjennom skriftens historie – fra munkene i klostrene til dagens digitale skjermer.
23. september 2025
Kirppis – brukt, solgt og brukt om igjen
For omtrent to og et halvt år siden var familien Olsen på ferie i Danmark. Der gikk de inn på en brukthandel. De gikk ut, og inn i en ny. Plutselig var hele familien på skattejakt og ideen om å starte opp bruktbutikk hjemme fikk fotfeste.
16. september 2025
Hva er kiropraktikk?
Trond Skar er trønder, kiropraktor, isbader, korsanger og har en stor samling gitarer. Det er først og fremst kiropraktoren vi fikk presentert denne kvelden.
9. september 2025
Et spennende bekjentskap med Øyvind Sverreson
Det er mye fint å si om Rotary, og en av de største gledene er å bli bedre kjent med nye mennesker. Denne kvelden fikk vi høre et egoforedrag fra et av klubbens nyeste medlemmer, Øyvind Sverreson.
2. september 2025
Presidentens time
Hamar Vest Rotary Klubb har startet det nye året med ny president, Gunvor Lien Nyhus, som presenterte planene for 2025/2026 på medlemsmøtet 2. september.
26. august 2025
Slå et slag for Ukraina
Slå et slag for Ukraina ble navnet på årets golfturnering i regi av Hamar vest Rotaryklubb. Perfekt vær og godt selskap gjorde dette til en flott golfdag på Atlungstad.
19. august 2025
200 år siden utvandringen til Amerika
I 2025 markerer vi at det er 200 år siden den første organiserte norske utvandringen til Amerika og Canada. Jubileet aktualiserer Norges utvandringshistorie og setter den i sammenheng med dagens migrasjon.
12. august 2025
Liv og karriere på Hamar Teater
På tirsdag hadde vi besøk av Anders Kippersund fra Hamar Teater. Det ble en informativ og underholdende seanse. Han stilte, som vanlig, uten manus, pc eller PowerPoint av noe slag.