Status for fylkesvegnettet i Innlandet

Mange var interessert i å høre om hvordan ståa var for våre Fylkesveger. Arne er klubbens vegmann og måtte stå til rette for hullete veger og manglende rekkverk, en oppgave han sto godt i.

Fylkesvegnettet i Innlandet er viktig for lokal transport, næringsliv, beredskap og turisme – og strekker seg over 7000 km, inkludert 100 km gang- og sykkelvei. Veiene går ofte gjennom nasjonale naturskatter, men er preget av stort vedlikeholdsetterslep og gamle konstruksjoner.

Store deler av veinettet er i dårlig forfatning. Over halvparten av de 1250 bruene har alvorlige skader, og nesten halvparten av rekkverkene må byttes ut. Dårlig drenering og økt belastning fra tunge kjøretøy, blant annet militære, forverrer situasjonen. Mange bruer er nær slutten av sin levetid.

For å holde tritt burde fylket asfaltere 250–300 km i året, men klarer kun halvparten. Resultatet er kostbart lappverk og midlertidige løsninger. Finansieringen er utfordrende: Fylket må låne til investeringer, noe som presser vedlikeholdsbudsjettet ytterligere.

I perioden 2026–2029 planlegges det investeringer og vedlikehold for totalt 7 milliarder kroner. Likevel er det et gap til det reelle behovet på rundt 7–8 milliarder. Fylket jobber med en handlingsplan basert på faglige vurderinger og 420 høringssvar fra publikum.

Veiene er en del av nasjonal beredskap og må fungere i både sivile og militære sammenhenger. Dette øker kravene til driftssikkerhet og klimatilpasning.

Innlandet står overfor store utfordringer med fylkesveiene. For å sikre trygg ferdsel og bærekraftig utvikling, trengs mer penger, smartere prioriteringer og langsiktig planlegging.

 


 
Møt Emma, vår utvekslingsstudent

7. april 2026

Møt Emma, vår utvekslingsstudent

I januar kom Emma til Hamar. På den korte tiden har hun lært å gå på ski, kjøre slalåm, snakke norsk og like vafler med brunost!

Kultursjef Morten Midtlien

17. mars 2026

Kultursjef Morten Midtlien

Midtlien introduserte seg selv som en som hadde hatt, og har utallige og sprikende interesser på mange felt. Alt fra å synge i Sølvguttene, spille fiolin og blåseinstrumenter til å drive styrketrening og idrett ellers.

Fra Rampelys til ressurs

10. mars 2026

Fra Rampelys til ressurs

Maria Sætersdal Remøe og ReSirkulas suksessreise

Da Maria Sætersdal Remøe tok over som leder for ReSirkula i 2019, tok hun med seg kreativiteten fra teaterscenen og viljestyrken fra kulturbransjen.

Knutstad & Holen 100 år

10. februar 2026

Knutstad & Holen 100 år

Den 10. mars hadde vi gleden av å få besøk av Kjetil Holen fra Knutstad & Holen A.S. – en av landets mest velrenommerte butikker innen fisk og sjømat

"Gamle gode folk"

3. februar 2026

"Gamle gode folk"

Vi hadde gleden av å ha Bjarte Ytre-Arne, tidligere programleder og en kjent medieperson, som gjest 3. februar.

Temaet for besøket var «Gamle Gode Folk», tittelen på et prosjekt og en bok med foto og intervjuer som utgis på eget forlag senere i år.

Emma har landet

18. januar 2026

Emma har landet

Endelig har vår nye utvekslingsstudent landet i Norge, og er på vei til Hamar! Vi har hørt litt om henne, ettersom hun har vært Eidas vertssøster. Vi ønsker Emma velkommen til Norge og gleder oss til å bli bedre kjent med henne etter hvert.

SSB og konsumprisindeksen

13. januar 2026

SSB og konsumprisindeksen

Espen Kristiansen, seksjonssjef for prisstatistikk i Statistisk Sentralbyrå, holdt foredrag om SSB og konsumprisindeksen (KPI).

Invester med hodet – ikke magen

6. januar 2026

Invester med hodet – ikke magen

På årets første møte startet vi med fullt hus og investeringsrådgiver Jo Helgestad på talerstolen. Han var invitert for å gi oss en innføring i investeringsmarkedet.

Tilsyn, tall og turer – møt klubbens nye medlem Eirik Bunes

9. desember 2025

Tilsyn, tall og turer – møt klubbens nye medlem Eirik Bunes

Fra guttedager på Oslo øst, via ville bilturer gjennom jernteppet, til toppen av norsk finansliv – og til slutt kjærligheten som førte ham til Hamar. Klubbens nyeste medlem, Eirik Bunes, har en innholdsrik historie å fortelle.

Egoforedrag med Eva Eidem

11. november 2025

Egoforedrag med Eva Eidem

På kveldens møte fikk vi stifte bedre bekjentskap med ett av våre nye medlemmer, Eva Eidem. Som hun selv sier, er hun fra sitt hjemfylke Trivelige Trøndelag. Hun er født i Steinkjer, og hadde en god oppvekst i en familie med mor og far og tre brødre.

Hamar Vest Rotary