Tilsyn, tall og turer – møt klubbens nye medlem Eirik Bunes

Fra guttedager på Oslo øst, via ville bilturer gjennom jernteppet, til toppen av norsk finansliv – og til slutt kjærligheten som førte ham til Hamar. Klubbens nyeste medlem, Eirik Bunes, har en innholdsrik historie å fortelle.

Eirik ble født i Oslo i 1951. Familiens røtter strekker seg mot Innlandet, da Bunes-slekten etablerte seg på Minnesund allerede i 1823.

Etter oppveksten bar det til Bergen og Norges Handelshøyskole (NHH). Overgangen til studentlivet var stor, og Eirik beskriver det som «hesteslipp på vårbeite». Det sosiale ble prioritert høyt, noe som resulterte i stryk på første matematikkeksamen. Dette ble en vekker, og Eirik brettet opp ermene, jobbet hardt og ble uteksaminert siviløkonom i 1975.

Men det var ikke bare studier. På 70-tallet la Eirik og en kamerat ut på en dristig ferd i en Folkevogn fra 1962. Målet var Bagdad, men etter råd fra møtende reisende som hadde fått sine bilruter knust, valgte de å snu ved Kurdistan. På denne turen kjørte de gjennom 20 land, inkludert et strengt Øst-Europa og Sovjetunionen, hvor de lærte den harde veien at bestikkelser ofte var nødvendig for å komme seg videre.

En spesiell opplevelse inntraff da bilen brøt sammen på en lørdag. En lokal bilmekaniker åpnet verkstedet kun for dem og nektet å ta betalt. Årsaken? Han hadde vært krigsfange i Norge under krigen og følte stor takknemlighet overfor nordmenn.

Tilbake i Norge startet voksenlivet for alvor. For å få råd til hus i en tid med streng kredittrasjonering måtte Eirik bygge det selv, fra grunnmur til tak. Parallelt startet karrieren innen finans.

Den første jobben i Storebrand kom i havn etter et noe uvanlig jobbintervju, men han klarte seg gjennom og fikk stillingen. Videre gikk veien via Tandberg Radiofabrikk og Forretningsbanken til Den norske Creditbank (DnC), som den gang var finansbransjens «A-lag». Eirik jobbet med store foretak, børs­emisjoner og oppkjøp i en tid da aksjemarkedet tok av. Dette var en spennende periode med mye nybrottsarbeid. Han fikk høre at dersom man ville lære noe effektivt og raskt, burde man skrive en bok om temaet. Eirik gjorde nettopp det og skrev en lærebok om aksjemarkedet, som kom ut i tre opplag.

Karrierens høydepunkt kom da han ble utnevnt av Kongen i statsråd til avdelingsdirektør i Kredittilsynet (nå Finanstilsynet). Her ledet han arbeidet med verdipapirmarkedet, eiendomsmegling og inkasso.

Tiden var preget av internasjonalt samarbeid, blant annet for å legge til rette for Oljefondets investeringer i Kina, men også av krevende saker som Terra-skandalen. Eirik underviste dessuten i mange år ved NHH for finansanalytikere.

Selv om han nå er pensjonist, er engasjementet fortsatt sterkt. Han brenner særlig for vergemålsloven, hvor han tidlig advarte om at umyndiges midler burde kunne plasseres i fond fremfor på lavrentekontoer i bank – et råd som dessverre ikke ble lyttet til den gang.

Livet har også budt på sorger. Eirik mistet sin kone til kreft rundt årtusenskiftet. Men livet gikk videre, og på en tur til Finsehytta møtte han Kari, en bergensfrue bosatt på Hamar. Det ble full klaff og førte Eirik fra Oslo til Hamar og leilighet i Bryggeriet. Her har han funnet seg godt til rette, og selv om han i flere år ukependlet til jobben i Oslo, er det nå Innlandet som er hjemme.


 
Når spillet tar kontroll over livet

21. april 2026

Når spillet tar kontroll over livet

Den lukter ikke, den synes ikke på utsiden og fasaden kan holdes oppe forbløffende lenge. Magnus Granerud Eidem fra Blå Kors har jobbet med spillavhengighet i over 20 år, og beskriver lidelsen som noe av det mest destruktive et menneske kan oppleve.

Vinger som redder liv!

14. april 2026

Vinger som redder liv!

På kveldens møte fikk vi møte flyselskapet som lander der ingen andre tør.
De fleste flyselskaper konkurrerer om de mest lukrative rutene og de mest moderne flyplassene.

Møt Emma, vår utvekslingsstudent

7. april 2026

Møt Emma, vår utvekslingsstudent

I januar kom Emma til Hamar. På den korte tiden har hun lært å gå på ski, kjøre slalåm, snakke norsk og like vafler med brunost!

Kultursjef Morten Midtlien

17. mars 2026

Kultursjef Morten Midtlien

Midtlien introduserte seg selv som en som hadde hatt, og har utallige og sprikende interesser på mange felt. Alt fra å synge i Sølvguttene, spille fiolin og blåseinstrumenter til å drive styrketrening og idrett ellers.

Fra Rampelys til ressurs

10. mars 2026

Fra Rampelys til ressurs

Maria Sætersdal Remøe og ReSirkulas suksessreise

Da Maria Sætersdal Remøe tok over som leder for ReSirkula i 2019, tok hun med seg kreativiteten fra teaterscenen og viljestyrken fra kulturbransjen.

Knutstad & Holen 100 år

10. februar 2026

Knutstad & Holen 100 år

Den 10. mars hadde vi gleden av å få besøk av Kjetil Holen fra Knutstad & Holen A.S. – en av landets mest velrenommerte butikker innen fisk og sjømat

"Gamle gode folk"

3. februar 2026

"Gamle gode folk"

Vi hadde gleden av å ha Bjarte Ytre-Arne, tidligere programleder og en kjent medieperson, som gjest 3. februar.

Temaet for besøket var «Gamle Gode Folk», tittelen på et prosjekt og en bok med foto og intervjuer som utgis på eget forlag senere i år.

Emma har landet

18. januar 2026

Emma har landet

Endelig har vår nye utvekslingsstudent landet i Norge, og er på vei til Hamar! Vi har hørt litt om henne, ettersom hun har vært Eidas vertssøster. Vi ønsker Emma velkommen til Norge og gleder oss til å bli bedre kjent med henne etter hvert.

SSB og konsumprisindeksen

13. januar 2026

SSB og konsumprisindeksen

Espen Kristiansen, seksjonssjef for prisstatistikk i Statistisk Sentralbyrå, holdt foredrag om SSB og konsumprisindeksen (KPI).

Invester med hodet – ikke magen

6. januar 2026

Invester med hodet – ikke magen

På årets første møte startet vi med fullt hus og investeringsrådgiver Jo Helgestad på talerstolen. Han var invitert for å gi oss en innføring i investeringsmarkedet.

Hamar Vest Rotary