Fra Rampelys til ressurs
Maria Sætersdal Remøe og ReSirkulas suksessreise Da Maria Sætersdal Remøe tok over som leder for ReSirkula i 2019, tok hun med seg kreativiteten fra teaterscenen og viljestyrken fra kulturbransjen. Resultatet? Et unikt ombrukskonsept som har doblet både omsetning og tonnasje på få år.
Det hele startet med en forkjærlighet for teater, revy og det kreative skaperverket. Maria Sætersdal Remøe har alltid trives i rampelyset, men bak kulissene bygde hun en kompetanse som skulle vise seg å være gull verdt for sirkulærøkonomien i Innlandet. Med en bachelor i sosiologi, et opphold på Berkeley og teaterskole i London i bagasjen, lærte hun tidlig at man må ha en enorm arbeidsvilje for å få prosjekter til å fly, spesielt når budsjettene er små.
Etter år som frilanser i kulturfeltet og prosjektleder for Munch-satsinger i Hamarregionen, dukket muligheten opp: Sirkula IKS søkte en konseptutvikler for ombruk.
Norges første i sitt slag
ReSirkula er ikke et vanlig bruktmarked. Det er Norges første ombrukssenter basert på en unik modell: Fagfolk drifter egne butikker. – Ved å få inn eksperter på sine felt, sikrer vi at varene som selges er sjekket, reparert og fungerer som de skal. Det øker verdien på bruktfunnene og gir kundene en trygghet de ikke får på tradisjonelle loppemarkeder, forklarer Maria.
I dag huser senteret alt fra elektronikkreparasjon, interiør og redesign til verksted for gressklippere og snøfresere. I tillegg har senteret blitt en viktig sosial aktør med 25 faste ansatte, 20 VTA-plasser (Varig Tilrettelagt Arbeid) og en rekke frivillige.
Tall som taler for seg selv
Siden åpningen i de krevende korona-månedene i 2020, har veksten vært eksplosiv. Tallene fra Kretsløpsparken viser tydelig at nordmenn har trykket ombruk til sitt bryst:
- Omsetning: Økte fra 8,1 millioner kroner i 2021 til 15,5 millioner i 2025.
- Mengde ombruk: Økte fra 147 tonn i 2021 til hele 306 tonn i 2025.
Denne enorme veksten har ikke gått upåaktet hen. I 2024 ble Maria hedret med E24s pris for unge ledertalenter i kategorien bærekraft. Juryen la vekt på hennes evne til å skape resultater, utvise personalansvar og drive frem innovasjon i en tradisjonell bransje.
Profesjonalisering av "søppel"
Maria har vært tydelig på at en renovasjonsbedrift må tørre å tenke kommersielt. Gjennom samarbeid med populære TV-konsepter som Fjellhytta og profilering i God Morgen Norge, har ReSirkula vist at ombruk er trendy, ikke bare fornuftig.
– Det er like viktig for oss å drive god markedsføring og kommunikasjon som det er for enhver annen kommersiell bedrift, sier hun.
I dag inkluderer ReSirkula-universet også kafé, billigkroken "Re-marked" og bysatsingen "SyDen". Suksessen har faktisk vært så stor at lokalene nå begynner å bli for små. Det som startet som en kreativ drøm og en bachelor i sosiologi, har blitt til en hjørnestein i det grønne skiftet i Innlandet.
Maria leverte et levende og interessant foredrag, og spørsmålene i etterkant lot ikke vente på seg.
10. mars 2026
Fra Rampelys til ressurs
Maria Sætersdal Remøe og ReSirkulas suksessreise
Da Maria Sætersdal Remøe tok over som leder for ReSirkula i 2019, tok hun med seg kreativiteten fra teaterscenen og viljestyrken fra kulturbransjen.
10. februar 2026
Knutstad & Holen 100 år
Den 10. mars hadde vi gleden av å få besøk av Kjetil Holen fra Knutstad & Holen A.S. – en av landets mest velrenommerte butikker innen fisk og sjømat
3. februar 2026
"Gamle gode folk"
Vi hadde gleden av å ha Bjarte Ytre-Arne, tidligere programleder og en kjent medieperson, som gjest 3. februar.
Temaet for besøket var «Gamle Gode Folk», tittelen på et prosjekt og en bok med foto og intervjuer som utgis på eget forlag senere i år.
18. januar 2026
Emma har landet
Endelig har vår nye utvekslingsstudent landet i Norge, og er på vei til Hamar! Vi har hørt litt om henne, ettersom hun har vært Eidas vertssøster. Vi ønsker Emma velkommen til Norge og gleder oss til å bli bedre kjent med henne etter hvert.
13. januar 2026
SSB og konsumprisindeksen
Espen Kristiansen, seksjonssjef for prisstatistikk i Statistisk Sentralbyrå, holdt foredrag om SSB og konsumprisindeksen (KPI).
6. januar 2026
Invester med hodet – ikke magen
På årets første møte startet vi med fullt hus og investeringsrådgiver Jo Helgestad på talerstolen. Han var invitert for å gi oss en innføring i investeringsmarkedet.
9. desember 2025
Tilsyn, tall og turer – møt klubbens nye medlem Eirik Bunes
Fra guttedager på Oslo øst, via ville bilturer gjennom jernteppet, til toppen av norsk finansliv – og til slutt kjærligheten som førte ham til Hamar. Klubbens nyeste medlem, Eirik Bunes, har en innholdsrik historie å fortelle.
11. november 2025
Egoforedrag med Eva Eidem
På kveldens møte fikk vi stifte bedre bekjentskap med ett av våre nye medlemmer, Eva Eidem. Som hun selv sier, er hun fra sitt hjemfylke Trivelige Trøndelag. Hun er født i Steinkjer, og hadde en god oppvekst i en familie med mor og far og tre brødre.
28. oktober 2025
Bokbad hos Norli Gravdahl
Like sikkert som kalenderen drar oss mot desember og julerushet er bokbadet hos Gravdal. Dette har blitt en kjærkommen tradisjon.
21. oktober 2025
Teknologi som verktøy for trygghet, mestring og fellesskap
Hvordan kan vi bruke teknologi til å bevare verdiene i den norske velferdsmodellen, samtidig som samfunnet står midt i store endringer? Det spørsmålet innledet Tor Sætrang, kontaktperson for e-helse i Innlandet på vårt møte denne uken.