HamKams gatelag

Trener for Ham-Kams gatelag, Kai Kristiansen hadde i kveld en flott presentasjon av gatelaget sammen med spillerne Pål og Ace Rune. Gatelaget er et tilbud for alle, uansett hvem du er eller hva du er. Et krav er at du må ha, eller hatt utfordringer med rus. Og er du med, så må du være rusfri på trening og kamp. Et av gatelagets kortsiktige mål er å produsere rusfrie timer, noe det kan bli mange timer i løpet ei uke. Spillerne har jo skjønt at det ikke er så lurt å spille fotball når de er rusa. Med to treninger i uka og en bortekamp annenhver uke blir det etter hvert mange rusfrie timer. Det er jo bra når det langsiktige målet med gatelagene er å rekruttere spillere ut av rus og inn i jobb eller skole. Ham-Kams gatelag startet i 2017 og har til nå klart å få 25 spillere over i utdanning eller jobb! Det står i kontrast til alternativet Pål fortalte: «Enten kommer jeg i fengsel for å ha drept noen, eller så kommer noen og tar livet av meg!».


 
Fra fjærpenn til font – en reise gjennom skriftens historie

7. oktober 2025

Fra fjærpenn til font – en reise gjennom skriftens historie

Lektor Jørgen Rogne tok oss med på en fartsfylt og underholdende reise gjennom skriftens historie – fra munkene i klostrene til dagens digitale skjermer.

Kirppis – brukt, solgt og brukt om igjen

23. september 2025

Kirppis – brukt, solgt og brukt om igjen

For omtrent to og et halvt år siden var familien Olsen på ferie i Danmark. Der gikk de inn på en brukthandel. De gikk ut, og inn i en ny. Plutselig var hele familien på skattejakt og ideen om å starte opp bruktbutikk hjemme fikk fotfeste.

Hva er kiropraktikk?

16. september 2025

Hva er kiropraktikk?

Trond Skar er trønder, kiropraktor, isbader, korsanger og har en stor samling gitarer. Det er først og fremst kiropraktoren vi fikk presentert denne kvelden.

Et spennende bekjentskap med Øyvind Sverreson

9. september 2025

Et spennende bekjentskap med Øyvind Sverreson

Det er mye fint å si om Rotary, og en av de største gledene er å bli bedre kjent med nye mennesker. Denne kvelden fikk vi høre et egoforedrag fra et av klubbens nyeste medlemmer, Øyvind Sverreson.

Presidentens time

2. september 2025

Presidentens time

Hamar Vest Rotary Klubb har startet det nye året med ny president, Gunvor Lien Nyhus, som presenterte planene for 2025/2026 på medlemsmøtet 2. september.

Slå et slag for Ukraina

26. august 2025

Slå et slag for Ukraina

Slå et slag for Ukraina ble navnet på årets golfturnering i regi av Hamar vest Rotaryklubb. Perfekt vær og godt selskap gjorde dette til en flott golfdag på Atlungstad.

200 år siden utvandringen til Amerika

19. august 2025

200 år siden utvandringen til Amerika

I 2025 markerer vi at det er 200 år siden den første organiserte norske utvandringen til Amerika og Canada. Jubileet aktualiserer Norges utvandringshistorie og setter den i sammenheng med dagens migrasjon.

Liv og karriere på Hamar Teater

12. august 2025

Liv og karriere på Hamar Teater

På tirsdag hadde vi besøk av Anders Kippersund fra Hamar Teater. Det ble en informativ og underholdende seanse. Han stilte, som vanlig, uten manus, pc eller PowerPoint av noe slag.

Fra trommekasse til The Starfighters – et liv i takt med musikken, vol. II

5. august 2025

Fra trommekasse til The Starfighters – et liv i takt med musikken, vol. II

Finn Kristiansen har levd et langt liv med musikk og det var nesten umulig å få plass til alt i ett foredrag. Heldigvis, for det å høre om alt en musiker får oppleve er i seg selv underholdning det også.

Fra trommekasse til The Starfighters – et liv i takt med musikken

17. juni 2025

Fra trommekasse til The Starfighters – et liv i takt med musikken

Det hele begynte en augustdag i 1957. Da startet en ung gutt i tredje klasse på Steinkjer folkeskole. Gutten møtte opp på øvelse med Steinkjer Guttemusikk og på trappen til samfunnshuset ble han møtt av en eldre gutt med en trommekasse:

Hamar Vest Rotary