Sanitet og parsellhager

Eli Dæhlin Bøhmer, nestleder i Hamar Sanitetskvinner (NKS), gjestet oss og gav oss et godt innblikk i hva Sanitetskvinnene er og gjør, samt deres etablering av parsellhagen som er etablert rett sør for jernbanemuseet.

NKS er så mye mer enn fastelavnsris. Det er en stor frivillig organisasjon med rundt 44 000 medlemmer. Foreningen ble etablert i 1896 og jobber for det meste innen helse- og sosialfeltet med fokus på kvinners helse og levevilkår. Foreningen eier og driver flere sykehjem, pleiehjem og institusjoner. De jobber også med beredskap og hjalp bl.a. til under jordraset i Gjerdrum i 2020.

Parsellhagene er et prosjekt med tanke om å få folk til å møtes på tvers av alder, kultur og interesse. Det er etablert 81 parseller som man kan leie for kr. 400,- pr år. Noen er også tilpasset rullestolbrukere.

Parsellene er flott anlagt med grusveier mellom. Det er utformet retningslinjer for hva man kan gjøre og ikke gjøre. På området er det tilrettelagt med vanning, kompost og et godt knippe nødvendige redskaper.

Man kan dyrke det man vil, men det skal være fra godkjente frø for at man ikke driver med «ugressproduksjon». Det er heller ikke slik at man kan dyrke slik at man høster og sylter avlingen. Det skal være slik at man skal få en smak av det man har dyrket frem. 

Det blir også gitt opplæring om hva man kan gjøre og ikke gjøre. Beskjæring er et område man får opplæring. Likeså hvordan man forholder seg til kompost. Alt skal nemlig ikke komposteres, slik som f. eks potteplanter kjøpt i blomsterbutikk. Disse kan inneholde ting i jorda man ikke ønsker å spre videre.

På parsellhagene kan man rusle rundt og få inspirasjon. Det er et vell av planter, lukter og farger. Det er et sosialt prosjekt hvor man også får gode, matnyttige tips.


 
Hamars nyere politiske historie fra 1990

18. mars 2025

Hamars nyere politiske historie fra 1990

Rolv A. Amdal har besøkt oss tidligere, da med et interessant foredrag om borgermester og stortingsrepresentant, Sig. P., mannen som lagde fundamentet for et moderne Hamar etter krigen.

Sanitet og parsellhager

11. mars 2025

Sanitet og parsellhager

Eli Dæhlin Bøhmer, nestleder i Hamar Sanitetskvinner (NKS), gjestet oss og gav oss et godt innblikk i hva Sanitetskvinnene er og gjør, samt deres etablering av parsellhagen som er etablert rett sør for jernbanemuseet.

Egoforedrag med Mai

4. mars 2025

Egoforedrag med Mai

Egoforedrag er alltid en spennende post på programmet. Tradisjonen er at nye medlemmer presenterer seg, enten med tekst og bilder eller bare ord. Denne gang var det Mai Riise vi ble bedre kjent med.

Opplevelser og erfaringer fra utenrikstjenesten

18. februar 2025

Opplevelser og erfaringer fra utenrikstjenesten

Aud Lise Norheim kan se tilbake på 40 år i utenrikstjenesten, hvorav 22 år utenriks. I disse årene har hun blant annet vært stasjonert i Italia som ministerråd ved ambassaden i Roma, ambassadør i Bangladesh, Libanon, Iran og Island.

Bedriftsbesøk til Norsk Tipping

4. februar 2025

Bedriftsbesøk til Norsk Tipping

Tirsdag 4. februar ble rotarymøtet lagt til et besøk til Norsk Tipping på Storhamar. Der ble vi ønsket velkommen av Per Einar Karlsen som tok imot oss og gav oss en svært interessant presentasjon på tematikken «ansvarlig spillvirksomhet».

SPG satser på Hamar

21. januar 2025

SPG satser på Hamar

Atter et interessant møte fant sted i Hamar vest Rotaryklubb. Tirsdagens foredrag var ved Henrik Tune, partner og prosjektansvarlig i Scandinavian Property Group, SPG.

Mening, mat og mot

14. januar 2025

Mening, mat og mot

Edel Urstad, kjent som solbærbonde og grunnlegger av Edel Design, har satt i gang noe nytt og stort. Grasrotbevegelsen Mening, mat og mot er en folkebevegelse med fokus på matsikkerhet, beredskap, forbrukermakt og levende lokalsamfunn.

Psykiatriske diagnoser - til hjelp eller hinder?

7. januar 2025

Psykiatriske diagnoser - til hjelp eller hinder?

En ny måte å tenke om psykiske helseproblemer

Stadig flere barn, unge og voksne får psykiatriske diagnoser og forekomsten av psykiske lidelser har eksplodert de siste årene. Men hva betyr dette egentlig?

Hospice Sangen

10. desember 2024

Hospice Sangen

Møtet denne tirsdagen var på Hospice Sangen. Bente Sydhagen fortalte om historien og om hvor viktig stedet er for de som kommer dit. Det siste året har vært et spesielt år ettersom diskusjonen har pendlet mellom nedleggelse og bevaring, og alt imellom.




Møteinformasjon

Møtested: Storhamarstuene Domkirkeodden
Adresse: Strandvegen 100
Postnummer: 2315
Sted: Hamar
Land: NO
Møtedag: Tirsdag
Møtetid: 18:15
Møtespråk: no

Place content here

Klubbens møter denne måneden

Bedriftsbesøk

2025-04-01 18:00 - 19:30

Norsk Jernbanemuseum

2025-04-08 18:15 - 19:30

Påske – ikke møte

2025-04-15 18:15 - 19:30

Bedriftsbesøk

2025-04-22 18:15 - 19:30

Kameratskapsaften

2025-04-29 18:15 - 21:30

Møtearkiv fra
før August 2022


President 2024-2025

Inger Johanne Reiestad Hansen
Reiestad.Hansen@campbellco.no

Sekretær

Anne Grete Melby
Mob. 959 29 986

anne-grete@melby.be


rotary lenker

Nyheter fra
rotary INTERNATIONAL:

Loading RSS...

Nytt fra Rotary i Norge

Loading RSS...

District - Rotary RSS

Loading RSS...
Hamar Vest Rotary